Spedycja. Cele i zadania.

Jak zawieźć ładunek z Warszawy do Londynu? Można go dostarczyć drogą morską, powietrzną albo samochodową… Lecz transport drogą morską może okazać się zbyt długi, powietrzny – za drogi, a samochodowy – bardzo ryzykowny. Jaki jest najlepszy sposób przewozu towarów i od czego zależy wybór? Kto może odpowiedzieć na to pytanie? Doświadczony spedytor.

   Spedycja to organizacja transportu towarów. Spedytorami nazywają nieraz osoby, które po prostu towarzyszą przewozowi towarów. Ale człowiek, który osobiście nie planuje transportu nie jest spedytorem, lecz kurierem. Istnieje takie pojęcie, jak spedytor-przedstawiciel handlowy. On zajmuje się dostarczeniem towaru w określone miejsce. Zazwyczaj przedstawiciel handlowy współpracuje z jedną, maksymalnie z trzema firmami i zajmuje się dostarczeniem ich towarów. Specjalista, który nie tylko organizuje transport, lecz go również realizuje nazywa się spedytor-przewoźnik. W tym artykule będzie opisana działalność transportowo-spedycyjnej firmy, która zajmuje się dostarczaniem towarów z punktu A do punktu B. Nawet gdy między tymi dwoma punktami znajduje się ocean i dwa kontynenty.

   „Po co nam spedytor?” – takie zdanie można często usłyszeć od kierownictwa przedsiębiorstwa. – „My sami wszystko zaplanujemy, zorganizujemy i jeszcze zyskamy na tym!” Kiedy mowa jest o przewozach w obrębie 50 – 100 km taka polityka zdaje egzamin. Ale jak postąpić, gdy musimy wysłać ładunek do Zachodniej Europy, Ameryki lub na Syberię? Przy braku doświadczenia organizacja takiego transportu może być problemem…

   Pracownicy firmy spedycyjnej to specjaliści szerokiego profilu. Mają własny tabor samochodowy albo umowę z dużą ilością firm transportowych. Znają wady i zalety przewozu towarów  rożnymi środkami transportu. Spedytor planuje przewóz, opierając się na tej wiedzy, i wybiera najbardziej pasujący i dostępny na dany moment samochód. To pozwala uniknąć przestoju.

   Teraz w przewozie towaru używa się jednocześnie różnych środków transportu. Na przykład, do przewozu towaru z Polski do Wielkiej Brytanii transport drogowy łączy się z transportem morskim. Frachtem morskim zajmuje się spedytor, który również organizuje odprawę celną oraz przeładunek towaru do odpowiednich kontenerów i ich dalszy transport drogą samochodową lub kolejową. Przy tym transport towarów powinien odbyć się w terminie, uzgodnionym ze zleceniodawcą. Spedytor dysponuje dokładną wiedzą na temat tego ile czasu zajmie przewóz określonym środkiem transportu oraz określoną trasą. Bazując na tej wiedzy, spedytor rozpracowuje sposób przewozu towarów.

  Do obowiązków spedytora należy również kontrola stanu towaru i zapewnienie bezpieczeństwa. W czasie transportu za ładunek odpowiada spedycyjno-transportowa firma. W razie uszkodzeń koszty pokrywa firma spedycyjna, dlatego w jej interesie jest dostarczenie towaru w stanie nie naruszonym. Za ubezpieczenie transportu, przechowanie ładunku na stacjach pośrednich, załadunek i rozładunek towarów odpowiada właśnie transportowo-spedycyjna firma.

   Jeżeli zleceniodawca chce dowiedzieć się gdzie na dany moment znajduje się jego towar i co się dzieje z ładunkiem, może zwrócić się do przedstawiciela firmy spedycyjnej po informację. Spedytor udzieli aktualnej informacji o stanie ładunku i jego lokalizacji.

   Oprócz organizacji i kontroli spedytor zajmuje się przygotowaniem dokumentacji przewozowej.

   Dobra firma spedycyjna nie tylko dostarcza ładunek w określone miejsce. Żeby być liderem na rynku usług transportowo-spedycyjnych i proponować swoim klientom najkorzystniejsze rozwiązania strategicznych zadań, firma musi stale badać rynek, na którym działa. Korzystne dla klientów rozwiązania może zaproponować firma z dużym doświadczeniem i wysokim poziomem profesjonalizmu.

  Jak widać, w wielu przypadkach lepiej jest zwrócić się o pomoc do firmy spedycyjnej, niż samemu zajmować się sprawami celnymi, frachtem statku lub przewozem towarów ciężkiej wagi i dużego gabarytu.

 Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy transportowej Przeprowadzki Transport Białystok F. Radzaj.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s